רח' עין גדי 4, מרכז הכרמל, חיפה

054-4636735

מאמרים

אובדן ושכול - התמודדות עם מוות של אדם קרוב

אובדן קשר עם אדם אהוב מוכר לכל אחד כחוויה קשה, ובמיוחד אובדן שבעקבות מוות. מידת הקרבה, טיב הקשר, השלב בחיים, סוג האישיות, התרבות וכו' – תורמים כולם בעיצוב התגובה הייחודית של כל אדם לשכול של אדם קרוב (רובין, 1995). חוקרים רבים התייחסו לנושא השכול וההתמודדות עם האובדן.

להמשך המאמר >

התמודדות הורה עם מות ילדו

האובדן שחווים הורים בעקבות מות ילדם הוא אובדן לא טבעי וקשה במיוחד (Kazak & Noll, 2004; Rando, 1993; Rubin & Malkinson, 2001). הציפיה של הורה לראות את ילדיו גדלים ומתפתחים ועוברים את כל שלבי החיים היא בסיסית וטבעית. הילדים נתפסים כהמשכיות של הוריהם ובאמצעותם ההורה מקבל הזדמנות ליצור חיים ולתת משמעות לחיים.

להמשך המאמר >

הסיבות לגירושין

גירושין הם מן האירועים הקשים והמכאיבים, העשויים להתרחש בחייו של אדם. בני הזוג המצויים בתהליך הגירושין חווים בד"כ רגשות מעורבים: שכן בד בבד עם תחושות של עוינות, כעס, כאב, תסכול, רגשי אשם וקינאה, יכולות להופיע תחושות של הקלה, ריקנות, כאב, צער על הפרידה, חרדה וחוסר ודאות מפני העתיד (Arditti, 1999).

להמשך המאמר >

הטיפול בגירושין

ישנה משמעות רבה לטיפול, לא רק עבור המתלבטים או המעוניינים לשמר את המערכת הזוגית, אלא גם עבור בני זוג אשר הגיעו להחלטה להתגרש. מטרות הטיפול הינם רב מימדיות וכוללות הרחבת התפקוד הזוגי; להביא למקסימום את הגדילה האישית; ולקחת בחשבון שסיום מערכת היחסים אינה בהכרח תוצאה שלילית והיא לעיתים אף חיובית (Vansteenwegen, 1998).

להמשך המאמר >

שלבים בתהליך הגירושין

מבוגרים, בדומה לילדים, חווים את הגירושים כאירוע טראומתי. אירועים טראומטיים גורמים תכופות לתסמונת לחץ פוסט טראומטית. הפרעה כזו מאופיינת בתסמונת התנהגותית הכוללת הכחשה, בושה, חרדה, פחד מאובדן שליטה, פסימיות ודיכאון, אשמה, זיכרונות טורדניים חוזרים ונשנים של האירוע הטראומתי וירידה בולטת בפעילות (Hertz Brown, 1988).

להמשך המאמר >

איך להתמודד עם האכזבה מבן הזוג אחרי הלידה ?

לפני הלידה יש לכל אחד מבני הזוג ציפיות שונות לגבי השינוי הצפוי. כשהציפיות מציאותיות אז יותר קל להתמודד, אבל רובנו לא באמת יודעים מה יקרה אחרי הלידה וכשיכנס ילד לתוך הזוגיות שלנו ונהפוך למשפחה. יש ציפיה, התרגשות וחששות אבל אין הבנה אמיתית עד שזה לא קורה. גם אם לא שאלתם את עצמכם ואת בן/בת זוגכם מה היו הציפיות של כל אחד מכם לפני הלידה, זה לא מאוחר מידי...

להמשך המאמר >

מה קורה לזוגיות שלנו אחרי הלידה?

ההחלטה להיכנס להריון והגילוי של ההריון מביאים איתם הרבה מאוד רגשות מעורבים. נוצרת ציפייה שלנו מעצמנו ובמקביל גם ציפיות של הסביבה מאיתנו, תחושת התחדשות והתרגשות, אך במקביל גם חששות, תהיות לגבי היכולות ההוריות ולגבי האחריות הגדולה שנכנסת לחיינו. כמו בהרבה דברים יש רצון גדול להצליח, המלווה בחשש לא קטן מהאפשרות של כשלון.

להמשך המאמר >