רח' עין גדי 4, מרכז הכרמל, חיפה

054-4636735

טיפול פרטני

במהלך החיים אנו מוצאים את עצמנו פעמים רבות בהתלבטות או קושי, ופעמים רבות אנו מרגישים לא מובנים. ברוב המקרים ניתן להתגבר על המכשולים באופן עצמאי. למרות זאת, ישנם מצבים בחיים שמעוררים תחושה של תקיעות ושל חוסר אונים ובמצבים אלה ניתן להיעזר בטיפול.

ניתן לפנות לטיפול אישי בגלל סיבות שונות. לפעמים הפניה היא בעקבות ארוע בודד, לעיתים בעקבות משבר חיים, ולפעמים כתוצאה מבעיה מתמשכת. כפי שמגוון הסיבות לפניה רבות ומאחר וכל אדם שונה ומיוחד כך גם הטיפול שניתן הוא שונה בכל מקרה. ישנם מצבים בהם יעוץ קצר עשוי להספיק, בעוד שבמקרים אחרים יש צורך בהתבוננות מעמיקה בחיי המטופל, ביחסים שלו עם הסובבים אותו ובדפוסי ההתמודדות בהם הוא עושה שימוש. חשוב שהטיפול יתאים לאופי ולצרכים היחודיים של המטופל.

בתהליך של טיפול פרטני חשוב שתיווצר אווירה של אמון ובטחון המאפשרת שיתוף ברגשות ובמחשבות המטופל. חשוב לזהות את הכוחות הטמונים בו ולבחון את דפוסי ההתמודדות עם מצבים שונים בחיים. במסגרת טיפול אישי ננסה לזהות מה השפעת דפוסים אלו על ההתמודדות ביום יום: באיזה אופן אלו מסייעים למטופל וכיצד הם עשויים לחסום או לעכב אותו.

בטיפול נביט לאחור וננסה להבין יחדיו כיצד השפיעו יחסי המשפחה וקשרים בינאישיים נוספים מהעבר על נסיון החיים וההתמודדות בהווה. נבדוק האם ההתמודדויות אשר שירתו את המטופל בעבר מתאימות גם לתפקוד הטוב ביותר עבורו כיום, והאם מתאים להמשיך לאמץ אותם או לבחור לשנות אותם בעתיד. המודעות ההבנה והקבלה של הבחירות ואופן ההתמודדות בעבר מאפשרת להמשיך בחיים ממקום של בחירה וכוח במקום ממקום של חוסר אונים ובלית ברירה.

בטיפול אישי ניתנת ההזדמנות להתבונן מחדש בסיפור החיים שלנו, לראות אותו מזוית שונה ולספר אותו כסיפור חדש – עם עתיד שונה ותקוות חדשות, עם הבנה של הכוחות והיכולות לצד היכרות עם המגבלות והחסרונות. הטיפול מאפשר שינוי ממקום של מודעות.

מתי כדאי לפנות לטיפול פרטני?

  • כאשר מתעוררות דילמות משמעותיות המעוררות לבטים ממושכים.

  • במצבים של תקיעות.

  • כתוצאה ממצוקות אישיות (דימוי עצמי נמוך, חוסר סיפוק בחיים, מצבי לחץ, פחדים...).

  • כאשר טראומות מהעבר מפריעות לתפקוד ולהרגשה בהווה.

  • בעקבות משבר אישי, זוגי או משפחתי (מוות או פרידה מאדם קרוב, מחלה, משבר כלכלי, גרושין, בגידה, תאונה וכד').

  • בעקבות קשיים ביחסים בינאישיים (יצירת יחסים חברתיים, יצירת קשר ובניית יחסי זוגיות, בדידות חברתית).

  • כאשר ישנה התמודדות עם מצבי משבר או טראומה כגון בעיות בריאות, תאונה, אשפוז, מוות של אדם קרוב, פיטורין מעבודה, משבר כלכלי, גירושין, פגיעה מינית ועוד.

  • בהתמודדות עם מצבי לחץ או בתקופות שינוי או מעבר (חתונה, הריון ולידה, מעבר להורות, יציאה לפנסיה, שינוי מקום מגורים או מקום עבודה וכד').

  • כתוצאה מהתמודדות עם קשיים שונים.

  • כאשר יש תחושה של בלבול וצורך בעזרה של מי שיוכל להבין ולעזור לצאת מהמצוקה.

טיפול פרטני